Aleksandra „Silaqui” Radziejewska

Ruda i wygadana, od dobrych sześciu lat nieświadomie lub celowo robi małe zamieszanie w fandomie fantastycznym swoim podejściem do fantastyki, pisząc na blogu Kroniki Nomady. Udziela się fandomowo również na żywo, prowadząc panele dyskusyjne, na których nie boi się rzucać śmiałych tez i zastanawiać się nad przyszłością współczesnej polskiej literatury fantastycznej, fandomu i krytyki literackiej. Swego czasu recenzentka dla Fantasta.pl i Unreal Fantasy, obecnie dyżurna MaRuda na tematy okołoliterackie w „Nowej Fantastyce”. Miłośniczka klasycznego science fiction, wierna fanka pewnego Doktora podróżującego w niebieskiej budce, wróg paranormali i sztampowego YA.

 

Michał Cholewa

Polski informatyk, autor science-fiction o tematyce militarnej oraz działacz fandomu. Na codzień pracuje w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk. Literacko debiutował w 2008 w antologii Epidemie i zarazy wydanej przez Fabrykę Słów. Publikował także w czasopismach: Science Fiction, Fantasy i Horror i Nowa Fantastyka oraz antologiach: Smok urojony i Światy równoległe. W 2012 wydał pierwszą powieść Gambit, zaś w 2013 jej kontynuację Punkt cięcia. Za wydaną w 2014 trzecią część cyklu – Fortę został w 2015 uhonorowany Nagrodą Zajdla oraz Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Część czwarta zatytułowana Inwit otrzymała nominację do Nagrody Zajdla za rok 2016.


 

Władimir Arieniew

Ukraiński pisarz sf, krytyk, publicysta, tłumacz.Urodził się 1 października 1978 r. w Kijowie.Od najmłodszych lat interesował się biologią. Planował studia biologiczne, ostatecznie jednak trafił na wydział dziennikarstwa (po rocznej pracy w charakterze dozorcy w kijowskim zoo). W latach 2006-2010 pracował jako asystent w katedrze historii dziennikarstwa na uniwersytecie w Kijowie, gdzie wykładał historię literatury zagranicznej.

 

Krystyna Chodorowska

Polska pisarka, autorka powieści i opowiadań fantastycznych. Tłumaczka literatury anglojęzycznej. Ukończyła lingwistykę stosowaną i inżynierię obliczeniową na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w firmie farmaceutycznej jako programistka i data scientist. W 2016 r. wraz z zespołem zdobyła I nagrodę w konkursie SemEval STS 2016 za program Ensemble służący do mierzenia podobieństwa semantycznego zdań.

 Należy do Śląskiego Klubu Fantastyki. Jest miłośniczką i propagatorką gier fabularnych (RPG). 

 

Jacek Komuda

Polski pisarz, z wykształcenia historyk. Autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych głównie w realiach Polski sarmackiej. Karierę pisarską rozpoczął w 1999 Opowieściami z Dzikich Pól. Wcześniej zadebiutował na łamach „Fantastyki” opowiadaniem Czarna Cytadela. Od 2002 związany z lubelskim wydawnictwem Fabryka Słów, w którym opublikował łącznie około dwudziestu książek.

 

Kosik Rafał i Kosik Katarzyna

Rafał Kosik  – polski pisarz science fiction. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, ale przerwał studia, by wraz z żoną  założyć agencję reklamową Powergraph (później przekształconą w wydawnictwo), w której jest dyrektorem kreatywnym i grafikiem.

Katarzyna Sienkiewicz-Kosik – polska wydawczyni i redaktorka. Wraz z mężem Rafałem współwłaścicielka wydawnictwa Powergraph.

W 2010 Katarzyna i Rafał Kosikowie zostali wyróżnieni Śląkfą w kategorii Wydawca Roku. W 2014 Katarzyna Sienkiewicz-Kosik otrzymała nagrodę Identyfikatory Pyrkonu w kategorii promotor fantastyki.

 

Anna Kańtoch

Z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

 

Karolina Fedyk

Akademiczka, poetka, autorka powieści Skrzydła. Pisuje także opowiadania o zgubionych historiach i wiersze o terraformacji planet. W 2017 roku jej wiersz What Wants Us nominowano do Nagrody Rhyslinga. Karolina głęboko wierzy w to, że wyobrażone światy mogą nauczyć nas czegoś nowego o naszym własnym. W wolnym czasie gra w larpach lub szuka towarzystwa sów i pustułek.

 

Marcin Zwierzchowski

W „Nowej Fantastyce” selekcjonuje opowiadania w dziele prozy zagranicznej. W Storytelu kieruje projektem Storytel Original, w ramach którego ukazują się seriale audio. W „Polityce” publikuje bardzo często. Poza tym jego publicystyka ukazywała się m.in. w „Książkach”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Playboyu”, NaEkranie.pl i LubimyCzytac.pl. Redaktor antologii Wiedźmin. Szpony i kły.

 

Tomasz Pindel

Tłumacz, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej, autor książek Mario Vargas Llosa. Biografia (2014), Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody (2018), powieści Czy to się nagrywa? (2011) oraz scenariusza do komiksu W głowie tłumaczy (2019). Od ponad dekady współprowadzi „Piątkę z literatury” w RMF Classic.

 

Maciej Lewandowski

Urodzony w roku, w którym Reagan został powtórnie prezydentem, a świat usłyszał o Terminatorze. Gdyby wierzyć mądrości „jesteś tym, co jesz”, krzak chmielu obrośnięty pizzą stanowiłby najtrafniejszy opis. Licencjonowany mediewista. Pisze i publikuje fantastykę: autor m.in. Splątania oraz Cieni Nowego Orleanu.

 

Radek Rak

Miłośnik herbaty, twórca fantastyki, erpegowiec, pracuje jako lekarz weterynarii w Krakowie. Za powieść Puste niebo otrzymał nominację do Zajdla i Złote Wyróżnienie w nagrodzie im. Jerzego Żuławskiego. Jego najnowsza powieść, Baśń o wężowym sercu, ukaże się w tym roku.

 

 Kazimierz Kyrcz Jr

Redaktor, publicysta oraz pisarz kryminałów, horrorów i literatury fantastycznej. Tłumaczony na angielski, rosyjski, czeski i słowacki. Opublikował między innymi zbiory opowiadań Femme fatale i Okruchy mroku oraz powieści Podwójna pętla i Dziewczyny, które miał na myśli. Wkrótce ukaże się jego następny thriller: Chłopcy, których kochano za mocno oraz kontynuacja – dla odmiany z kobietami w tytule.

 

 Łukasz Malinowski

Historyk, nauczyciel akademicki, muzealnik i pisarz (potrzebne podkreślić), tworzący rozmaite narracje o przeszłości. Doktor nauk humanistycznych z zakresu historii (UJ). Twórca docenianego przez krytyków i czytelników cyklu Skald (Karmiciel kruków, Kowal słów, Wężowy język), który opowiada o wikińskim pieśniarzu przemierzającym Europę z połowy X wieku. Autor monografii Berserkir i ulfhednar w historii, mitach i legendach i Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii. Publikował w „Nowej Fantastyce”, „Wiedzy i Życie”, „Focusie Historia”, „Mówią wieki”, „wSieci Historii” i na portalu Wirtualnej Polski.

 

 Marcin Podlewski

Debiutował sto lat temu na łamach magazynu „LAMPA”, by zapaść na kilka lat na twórczy stupor. Reset przeżył w trakcie pisania Happy END – swojej debiutanckiej powieści, mieszaniny horroru, fantastyki i postapo, wydanej w 2013 roku. W tym samym roku opowiadaniem Edmund po drugiej stronie lustra (nominacja do Nagrody Zajdla 2013) wygrał konkurs na XXX-lecie „Nowej Fantastyki”. Długo przymierzał się do space opery i wreszcie powstała doceniana przez czytelników tetralogia Głębia.

 

Paweł Ciećwierz

Pisarz, doktor literaturoznawstwa, nauczyciel, bokser-amator ze Śląska. Autor gangstersko-noirowego cyklu Nekrofikcje oraz postaci notorycznego Brighelli. Na wydanie w Genius Creations czeka jego nowa powieść Blues o krwi i trawie.

 

Marta Kisiel

Urodzona we Wrocławiu pisarka i tłumaczka, z wykształcenia polonistka. Debiutowała w 2006 roku na łamach internetowego magazynu „Fahrenheit” opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna. Na koncie ma ukochany przez czytelników cykl Dożywocie (Dożywocie, Siła niższa, Szaławiła, Oczy uroczne), książkę dla dzieci Małe Licho i tajemnica Niebożątka, zbiór opowiadań Pierwsze słowo oraz powieści z cyklu wrocławskiego: Nomen omen i Toń. W październiku 2019 roku ukaże się jej druga książka dla czytelników młodszych i starszych: Małe Licho i anioł z kamienia. Sześciokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w tym trzykrotnie za 2018 rok, statuetkę zdobyła za opowiadanie Szaławiła.

 

Jacek Falejczyk

Z wykształcenia chemik, z zawodu żołnierz, z zamiłowania fantasta. Po obrzeżach fandomu kręci się już ponad dwadzieścia lat. Cztery lata temu wpadł na szalony pomysł zachęcania do czytania utworów nominowanych do Nagrody im. Janusza A. Zajdla po to, aby później można było dokonać świadomego wyboru, wypełniając kartę do głosowania. Projekt ten znany jest pod kryptonimem Zew Zajdla i z roku na rok przyłącza się do niego coraz więcej uczestników. A w dodatku jest przydatny w promowaniu samej Nagrody i wyjaśnianiu mechanizmów wykorzystywanych podczas wyłaniania laureatów. Krótko mówiąc – same korzyści!

 

Hrycyszyn Anna

Gliwiczanka, z wykształcenia tyflopedagog. Szczur lądowy beznadziejnie zakochany w morzach, statkach i okrętach, a do tego wielbicielka rewolucji przemysłowej i architektury obronnej. Echa tych fascynacji pojawiają się w jej tekstach. Członkini sekcji literackiej „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki. Przygodę z pisaniem rozpoczęła od publikacji w drugim tomie Fantazji Zielonogórskich..

 

Kamil Śmiałkowski


Badacz kultury popularnej i fan tejże. Publikował w ponad siedemdziesięciu tytułach, prowadził autorskie programy o popkulturze w radiu i telewizji. Prowadził redakcje „Misia” i „Nowej Fantastyki”, redagował i tłumaczył wiele superbohaterskich komiksów, współtworzył scenariusz komedii Juliusz. Ostatnio prowadzi podcast dla RMF Classic, przygotowuje do wydania kolejne książki i zastanawia się, czy nie zostać stand-uperem…

 

Stanisław Mąderek

Polski reżyser, scenarzysta, kompozytor i aktor filmowy.  Aktorstwem zajmował się od dzieciństwa: kierował szkolnym teatrzykiem w szkole podstawowej, a w liceum ogólnokształcącym prowadził kabaret. Usiłował dostać się do Szkoły Teatralnej w Warszawie, lecz karierę aktorską uniemożliwiły mu braki w dykcji. 

 

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_M%C4%85derek

Andrzej Pilipiuk

Polski pisarz fantastyczny i publicysta, laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Z wykształcenia archeolog.

Pilipiuk najbardziej znany jest z wykazującego w pewnym stopniu cechy gawędy cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza – zamieszkującego w Starym Majdanie koło Wojsławic plugawego degenerata, bimbrownika i egzorcysty.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Pilipiuk

Martyna Raduchowska

Martyna Raduchowska Polska autorka fantasy, urodzona w 1987 roku we Wrocławiu. Absolwentka psychologii i kryminologii (Uniwersytet Walijski) oraz neurobiologii poznawczej (Uniwersytet w Yorku).Autorka dylogii o medium Idzie Brzezińskiej (Szamanka od umarlaków i Demon luster).

źródło: htp://encyklopediafantastyki.pl/index.php/Martyna_Raduchowska

Andrzej Zimniak

Andrzej Zimniak (ur. 3 października 1946 w Warszawie) – polski fizykochemik i pisarz science fiction. Doktor chemii, pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Technologii Leków na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

źródła:

[1] Andrzej Zimniak w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [data dostępu: 2016-01-26].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Zimniak

Maciej Kur

Maciej Kur (ur. 12 maja 1988 w Warszawie) – polski scenarzysta komiksowy, filmowy, reżyser i recenzent. Absolwent Warszawskiego ASP w stopniu magisterskim oraz Akademii Filmu i Telewizji[1]. Współtwórca serii komiksów Lil i Put[2], (rysunki Piotr Bednarczyk) nagrodzonej w 2014 wyróżnieniem za komiks w duchu Janusza Christy[3] W roku 2016 scenarzysta kontynuacji Kajka i Kokosza pt. „Obłęd Hegemona” (historie o Zbójcerzach i Łamignacie) i „Łamignat Straszliwy” (także historia o Mirmile i Wojmile).

źródła:

[1] Nowy Świat v2.0. polcon2015.org. [dostęp 2016-03-19].

[2] Laureaci nagrody literackiej im. Jerzego Żuławskiego w 2016 roku. nagroda-zulawskiego.pl, 2016-09-19. [dostęp 2016-09-19].

[3] Andrzej Zimniak w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [data dostępu: 2016-01-26].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Kur

Marta Krajewska

Rosjoznawczyni, rozkochana w kulturze dawnych Słowian. Twórczyni świata Wilczej Doliny, do którego należą zarówno nominowane do nagrody im. Zajdla opowiadanie „Daję życie, biorę śmierć”, jak i debiutancka powieść „Idź i czekaj mrozów”.Czasami wychodzi z Doliny, by skrobnąć coś bardziej współczesnego, lubi wtedy pisać opowieści o ludzkich emocjach, doprawione elementami grozy.

źródło: http://lubimyczytac.pl/autor/98784/marta-krajewska

Magdalena Kucenty

Jak dotąd trzy razy nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla. Publikowała opowiadania w Nowej Fantastyce, w Smokopolitanie oraz na łamach magazynu Fantom, a także w antologiach „Dobro złem czyń” i „Echo zgasłego świata”. W międzyczasie pisze książkę ze świata Zodiaków, w którym rozgrywały się dwa z nominowanych tekstów. Ukończyła telekomunikację na Politechnice Gdańskiej. Pracuje w branży IT. Uwielbia pisać, byleby nie o sobie.

źródło: http://lubimyczytac.pl/autor/114572/magdalena-kucenty

Marek Oleksicki

Rocznik 1979. Absolwent warszawskiej ASP, rysownik, autor Odmieńca, współtwórca Ursynowskiej Specgrupy od Rozwałki, autor okładek do serii Essential: Wolverine oraz pin-upu do Samotnego Wilka i szczenięcia. Swoje prace prezentował na wystawach m.in. w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych, Brukseli, Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Współpracował z magazynem “Ślizg” i “Foyer”. Autor ilustracji dla magazynów “Przekrój”, “Uważam Rze”, “Malemen”.

źródło: https://www.komiks.gildia.pl/tworcy/marek_oleksicki

 

Tadeusz Meszko

Operator filmowy, grafik komputerowy, pisarz. Studiował na kierunku operatorskim (Realizacja obrazu telewizyjno-filmowego) na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

źródło: http://lubimyczytac.pl/autor/34207/tadeusz-meszko

 

Witold Jabłoński

Polski pisarz fantastyczny oraz tłumacz literatury rosyjskojęzycznej.  Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, sekretarz Jerzego Andrzejewskiego, w latach 1995–1997 dziennikarz i recenzent teatralny Gazety Wyborczej oraz publicysta dodatku kulturalnego „Verte”. Od 1998 dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki w łódzkim urzędzie miejskim, od 1999 do 2003 dyrektor Śródmiejskiego Forum Kultury, zwolniony z tej posady przez prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. Zdaniem pisarza, jest to wynik oskarżeń o antykościelność powieści Uczeń czarnoksiężnika. Z drugiej strony rzecznik prezydenta Łodzi twierdził, stało się tak ponieważ dom kultury nie przynosił spodziewanych dochodów.Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 1996 roku.Laureat nagrody Towarzystwa Kultury Teatralnej za osiągnięcia w dziedzinie „prasa popularyzatorem teatru”. Powieść Fryne hetera była nominowana do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego

 

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Jab%C5%82o%C5%84ski_(pisarz)

Aleksandra Janusz

Polska pisarka fantasy i biolożka.  Stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Z wykształcenia doktor neurobiologii molekularnej. Pracę magisterską wykonała w Zakładzie Genetyki Uniwersytetu Warszawskiego (2004). W 2013 obroniła pracę doktorską w Pracowni Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Obecnie pracuje w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

 

źródło: www.pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandra_Janusz