Aleksandra „Silaqui” Radziejewska

Ruda i wygadana, od dobrych sześciu lat nieświadomie lub celowo robi małe zamieszanie w fandomie fantastycznym swoim podejściem do fantastyki, pisząc na blogu Kroniki Nomady. Udziela się fandomowo również na żywo, prowadząc panele dyskusyjne, na których nie boi się rzucać śmiałych tez i zastanawiać się nad przyszłością współczesnej polskiej literatury fantastycznej, fandomu i krytyki literackiej. Swego czasu recenzentka dla Fantasta.pl i Unreal Fantasy, obecnie dyżurna MaRuda na tematy okołoliterackie w „Nowej Fantastyce”. Miłośniczka klasycznego science fiction, wierna fanka pewnego Doktora podróżującego w niebieskiej budce, wróg paranormali i sztampowego YA.

 

Krystyna Chodorowska

Polska pisarka, autorka powieści i opowiadań fantastycznych. Tłumaczka literatury anglojęzycznej. Ukończyła lingwistykę stosowaną i inżynierię obliczeniową na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w firmie farmaceutycznej jako programistka i data scientist. W 2016 r. wraz z zespołem zdobyła I nagrodę w konkursie SemEval STS 2016 za program Ensemble służący do mierzenia podobieństwa semantycznego zdań.

 Należy do Śląskiego Klubu Fantastyki. Jest miłośniczką i propagatorką gier fabularnych (RPG). 

 

Kosik Rafał i Kosik Katarzyna

Rafał Kosik  – polski pisarz science fiction. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, ale przerwał studia, by wraz z żoną  założyć agencję reklamową Powergraph (później przekształconą w wydawnictwo), w której jest dyrektorem kreatywnym i grafikiem.

Katarzyna Sienkiewicz-Kosik – polska wydawczyni i redaktorka. Wraz z mężem Rafałem współwłaścicielka wydawnictwa Powergraph.

W 2010 Katarzyna i Rafał Kosikowie zostali wyróżnieni Śląkfą w kategorii Wydawca Roku. W 2014 Katarzyna Sienkiewicz-Kosik otrzymała nagrodę Identyfikatory Pyrkonu w kategorii promotor fantastyki.

 

Anna Kańtoch

Z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

 

Karolina Fedyk

Akademiczka, poetka, autorka powieści Skrzydła. Pisuje także opowiadania o zgubionych historiach i wiersze o terraformacji planet. W 2017 roku jej wiersz What Wants Us nominowano do Nagrody Rhyslinga. Karolina głęboko wierzy w to, że wyobrażone światy mogą nauczyć nas czegoś nowego o naszym własnym. W wolnym czasie gra w larpach lub szuka towarzystwa sów i pustułek.

 

Marcin Zwierzchowski

W „Nowej Fantastyce” selekcjonuje opowiadania w dziele prozy zagranicznej. W Storytelu kieruje projektem Storytel Original, w ramach którego ukazują się seriale audio. W „Polityce” publikuje bardzo często. Poza tym jego publicystyka ukazywała się m.in. w „Książkach”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Playboyu”, NaEkranie.pl i LubimyCzytac.pl. Redaktor antologii Wiedźmin. Szpony i kły.

 

Tomasz Pindel

Tłumacz, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej, autor książek Mario Vargas Llosa. Biografia (2014), Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody (2018), powieści Czy to się nagrywa? (2011) oraz scenariusza do komiksu W głowie tłumaczy (2019). Od ponad dekady współprowadzi „Piątkę z literatury” w RMF Classic.

 

Maciej Lewandowski

Urodzony w roku, w którym Reagan został powtórnie prezydentem, a świat usłyszał o Terminatorze. Gdyby wierzyć mądrości „jesteś tym, co jesz”, krzak chmielu obrośnięty pizzą stanowiłby najtrafniejszy opis. Licencjonowany mediewista. Pisze i publikuje fantastykę: autor m.in. Splątania oraz Cieni Nowego Orleanu.

 

Radek Rak

Miłośnik herbaty, twórca fantastyki, erpegowiec, pracuje jako lekarz weterynarii w Krakowie. Za powieść Puste niebo otrzymał nominację do Zajdla i Złote Wyróżnienie w nagrodzie im. Jerzego Żuławskiego. Jego najnowsza powieść, Baśń o wężowym sercu, ukaże się w tym roku.

 

 Kazimierz Kyrcz Jr

Redaktor, publicysta oraz pisarz kryminałów, horrorów i literatury fantastycznej. Tłumaczony na angielski, rosyjski, czeski i słowacki. Opublikował między innymi zbiory opowiadań Femme fatale i Okruchy mroku oraz powieści Podwójna pętla i Dziewczyny, które miał na myśli. Wkrótce ukaże się jego następny thriller: Chłopcy, których kochano za mocno oraz kontynuacja – dla odmiany z kobietami w tytule.

 

 Łukasz Malinowski

Historyk, nauczyciel akademicki, muzealnik i pisarz (potrzebne podkreślić), tworzący rozmaite narracje o przeszłości. Doktor nauk humanistycznych z zakresu historii (UJ). Twórca docenianego przez krytyków i czytelników cyklu Skald (Karmiciel kruków, Kowal słów, Wężowy język), który opowiada o wikińskim pieśniarzu przemierzającym Europę z połowy X wieku. Autor monografii Berserkir i ulfhednar w historii, mitach i legendach i Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii. Publikował w „Nowej Fantastyce”, „Wiedzy i Życie”, „Focusie Historia”, „Mówią wieki”, „wSieci Historii” i na portalu Wirtualnej Polski.

 

 Marcin Podlewski

Debiutował sto lat temu na łamach magazynu „LAMPA”, by zapaść na kilka lat na twórczy stupor. Reset przeżył w trakcie pisania Happy END – swojej debiutanckiej powieści, mieszaniny horroru, fantastyki i postapo, wydanej w 2013 roku. W tym samym roku opowiadaniem Edmund po drugiej stronie lustra (nominacja do Nagrody Zajdla 2013) wygrał konkurs na XXX-lecie „Nowej Fantastyki”. Długo przymierzał się do space opery i wreszcie powstała doceniana przez czytelników tetralogia Głębia.

 

Paweł Ciećwierz

Pisarz, doktor literaturoznawstwa, nauczyciel, bokser-amator ze Śląska. Autor gangstersko-noirowego cyklu Nekrofikcje oraz postaci notorycznego Brighelli. Na wydanie w Genius Creations czeka jego nowa powieść Blues o krwi i trawie.

 

Marta Kisiel

Urodzona we Wrocławiu pisarka i tłumaczka, z wykształcenia polonistka. Debiutowała w 2006 roku na łamach internetowego magazynu „Fahrenheit” opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna. Na koncie ma ukochany przez czytelników cykl Dożywocie (Dożywocie, Siła niższa, Szaławiła, Oczy uroczne), książkę dla dzieci Małe Licho i tajemnica Niebożątka, zbiór opowiadań Pierwsze słowo oraz powieści z cyklu wrocławskiego: Nomen omen i Toń. W październiku 2019 roku ukaże się jej druga książka dla czytelników młodszych i starszych: Małe Licho i anioł z kamienia. Sześciokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w tym trzykrotnie za 2018 rok, statuetkę zdobyła za opowiadanie Szaławiła.

 

Jacek Falejczyk

Z wykształcenia chemik, z zawodu żołnierz, z zamiłowania fantasta. Po obrzeżach fandomu kręci się już ponad dwadzieścia lat. Cztery lata temu wpadł na szalony pomysł zachęcania do czytania utworów nominowanych do Nagrody im. Janusza A. Zajdla po to, aby później można było dokonać świadomego wyboru, wypełniając kartę do głosowania. Projekt ten znany jest pod kryptonimem Zew Zajdla i z roku na rok przyłącza się do niego coraz więcej uczestników. A w dodatku jest przydatny w promowaniu samej Nagrody i wyjaśnianiu mechanizmów wykorzystywanych podczas wyłaniania laureatów. Krótko mówiąc – same korzyści!

 

Hrycyszyn Anna

Gliwiczanka, z wykształcenia tyflopedagog. Szczur lądowy beznadziejnie zakochany w morzach, statkach i okrętach, a do tego wielbicielka rewolucji przemysłowej i architektury obronnej. Echa tych fascynacji pojawiają się w jej tekstach. Członkini sekcji literackiej „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki. Przygodę z pisaniem rozpoczęła od publikacji w drugim tomie Fantazji Zielonogórskich..

 

Kamil Śmiałkowski


Badacz kultury popularnej i fan tejże. Publikował w ponad siedemdziesięciu tytułach, prowadził autorskie programy o popkulturze w radiu i telewizji. Prowadził redakcje „Misia” i „Nowej Fantastyki”, redagował i tłumaczył wiele superbohaterskich komiksów, współtworzył scenariusz komedii Juliusz. Ostatnio prowadzi podcast dla RMF Classic, przygotowuje do wydania kolejne książki i zastanawia się, czy nie zostać stand-uperem…

 

Anna Brzezińska

Doktor historii, pisarka, autorka opowiadań i powieści cieszących się popularnością i uznaniem. Zadebiutowała opowiadaniem A kochał ją, że strach w periodyku “Magia i Miecz” (nr 10/1998), które przyniosło jej Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – pierwszą z trzech (kolejne otrzymała w roku 2000 i 2004). W tym roku nominowana jest po raz czwarty, tym razem za Wodę na sicie, wyróżnioną już jako Książka Roku miesięcznika Nowa Fantastyka.

 

Marta Malinowska

Łódzka pisarka, antropolożka i projektantka gier. Autorka wydanej niedawno powieści “Iluzja” i opowiadań publikowanych w Nowej Fantastyce, założycielka inicjatywy “Indyk po łódzku”, promującej niezależne gry narracyjne w Łodzi. Lubi tańczyć z ogniem na ulicy i strzelać z łuku.

 

Irena Shevchenko

Tłumaczka, badaczka, miłośniczka literatury. Pracuje nad tekstami, pomysłami, okładkami etc., ale najbardziej lubi rozmawiać z dobrymi autorami dobrych książek ze szklanką dobrego piwa.

 

Marta Kładź-Kocot

Doktor nauk humanistycznych, autorka dwutomowej powieści fantasy „Noc kota, dzień sowy” oraz książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema”. Pisuje również artykuły naukowe o fantastyce i mitach, opowiadania oraz teksty publicystyczne. Uzależniona od czytania, okularów przeciwsłonecznych, dobrej kawy, zadawania tekstom nietypowych pytań i wewnętrznego sarkastycznego komentatora rzeczywistości. Lubi zapomniane słowa i dziwaczne teorie.

 

Mirosław Gołuński

Doktor nauk humanistycznych, adiunkt na UKW w Bydgoszczy. Od lat interesuje się fantastyką, powieścią historyczną, mitami i wszelkimi możliwymi powiązaniami między nimi.

Opublikował kilka artykułów naukowych o fantastyce, znacznie więcej recenzji („Szortal”). Współtwórca Centrum Kultury Fantastycznej przy MCK w Bydgoszczy oraz Literackich Trójkątów Fantastycznych. Juror w konkursach literackich (m.in. „Ostatni Dzień Pary II”). Lubi dobrą literaturę fantastyczną, której i tak czyta mniej, niżby chciał. Nie boi się mówić i mieć własne zdanie, co niektórych czasem wkurza. Pokazuje, jak ważna jest mądrze czytana literatura (i mity), a sam akt lektury może być nie tylko przyjemny, ale również bardzo twórczy.

 

Mirosław P. Jabłoński

Pisarz, tłumacz, scenarzysta i dziennikarz. Autor 9 powieści, 2 tomów opowiadań, wielu opowiadań rozproszonych i reportaży. Przełożył z angielskiego ponad 50 pozycji książkowych dla czołowych polskich oficyn wydawniczych, w tym powieści Jonathana Carrolla, Carla Sagana, Jonathana Lethema, Philipa K. Dicka, Patricka Rothfussa czy Dave’a Hutchinsona. Na podstawie jego debiutanckiej powieści Kryptonim ‘Psima’ (oraz noweli filmowej Twaróg P.P. Pasoliniego_ powstał film Ga, ga. Chwała bohaterom Piotra Szulkina.

 

Maciej Kaźmierczak

Autor zbioru opowiadań Zwierzyna (2015) oraz powieści Polowanie na kaczki (2017) i Wszechmocny (2018). Redaktor antologii Literackie Kutno (2015). Jest grafikiem, rysownikiem i twórcą internetowym (znany pod pseudonimem Poważny Postczłowiek). Publikował w licznych antologiach i magazynach (m.in. w Wolsungu, Fantazjach Zielonogórskich, „Migotaniach”, „Bramie”, „QFancie”, „Histerii”). W tym roku otrzymał nominację do Nagrody Zajdla za opowiadanie Moloch (opublikowane Snach umarłych. Polskim roczniku weird fiction 2018).

 

Paweł Majka

Pochodzący z Krakowa pisarz i dziennikarz. W 2014 roku debiutował powieścią Pokój światów. Jest autorem pierwszej polskiej powieści umieszczonej w uniwersum Metro 2033 Dmitrija Głuchowskiego – akcja Dzielnicy obiecanej toczy się w krakowskiej Nowej Hucie. Za opowiadanie Grewolucja opublikowane w „Nowej Fantastyce” 5/2013 został nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2013. W 2015 nominację w kategorii powieść otrzymał za Pokój światów. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego: za powieści Pokój światów i Niebiańskie pastwiska.

 

Cezary Zbierzchowski

Debiutował w 2004 roku na łamach dwumiesięcznika „Ubik Fantastyka”, następnie publikował w „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy & Horror” oraz w antologiach Bez bohatera (2005), Nowe idzie (2008) i Science fiction (2011). Współpracował jako felietonista i recenzent z sieciowym magazynem literacko-publicystycznym „Creatio Fantastica”. Wydał zbiór opowiadań Requiem dla lalek (2008) zawierający osiem tekstów, których akcja osadzona jest w wykreowanym przez autora świecie Rammy. Powieść Holocaust F (2013) otrzymała Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz była nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla.

 

Stanisław Mąderek

Scenarzysta, producent filmowy, VFX supervisor, absolwent PWSFTiT w Łodzi. Z pasji dodatkowo: aktor, fotografik i kompozytor muzyki filmowej. Twórca filmów fabularnych, seriali telewizyjnych, reklam, teledysków i niezależnych animacji oraz krótkometrażowych filmów fanowskich (np.: “Stars in Black” z 1999 roku, “This is Tatooine” z 2015). Reżyser cut-scen, sesji motion-capture oraz współtwórca rozgrywki w licznych grach komputerowych. Zajmuje się też fotogrametrią oraz tworzeniem filmów 360/180 na potrzeby wirtualnej rzeczywistości. Od wielu lat wykłada gościnnie na licznych uczelniach, prowadzi popularne warsztaty filmowe oraz szkolenia z dziedziny wystąpień publicznych, aktorstwa, reżyserii, sztuki operatorskiej, montażu oraz tworzenia komputerowych efektów specjalnych.

 

Jacek Komuda

Polski pisarz, z wykształcenia historyk. Autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych głównie w realiach Polski sarmackiej. Karierę pisarską rozpoczął w 1999 Opowieściami z Dzikich Pól. Wcześniej zadebiutował na łamach „Fantastyki” opowiadaniem Czarna Cytadela. Od 2002 związany z lubelskim wydawnictwem Fabryka Słów, w którym opublikował łącznie około dwudziestu książek.


Magdalena Kucenty

Jak dotąd trzy razy nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla. Publikowała opowiadania w Nowej Fantastyce, w Smokopolitanie oraz na łamach magazynu Fantom, a także w antologiach „Dobro złem czyń” i „Echo zgasłego świata”. W międzyczasie pisze książkę ze świata Zodiaków, w którym rozgrywały się dwa z nominowanych tekstów. Ukończyła telekomunikację na Politechnice Gdańskiej. Pracuje w branży IT. Uwielbia pisać, byleby nie o sobie.

 

Piotr W. Cholewa

Tłumacz literatury anglojęzycznej, głównie fantastycznej (najbardziej znany z tłumaczenia serii Świat Dysku Terry’ego Pratchetta, a także powieści O.S. Carda, Williama Gibsona czy Rogera Zelaznego) oraz działacz polskiego fandomu fantastycznego.

Sergey Legeza

Pochodzący z Ukrainy pisarz fantasy i tłumacz, autor licznych opowiadań, w tym rozgrywających się w świecie Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego.

Sergii Paltsun

Ukraiński pisarz, redaktor, działacz ukraińskiego fandomu.

Artur Szyndler

Wieloletni pracownik Games Workshop i Target Games, przedstawiciel sklepu z grami bitewnymi Paladynat, ceniony znawca i promotor gier bitewnych.

Witold Jabłoński

Polski pisarz fantastyczny oraz tłumacz literatury rosyjskojęzycznej.  Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, sekretarz Jerzego Andrzejewskiego, w latach 1995–1997 dziennikarz i recenzent teatralny Gazety Wyborczej oraz publicysta dodatku kulturalnego „Verte”. Od 1998 dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki w łódzkim urzędzie miejskim, od 1999 do 2003 dyrektor Śródmiejskiego Forum Kultury, zwolniony z tej posady przez prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. Zdaniem pisarza, jest to wynik oskarżeń o antykościelność powieści Uczeń czarnoksiężnika. Z drugiej strony rzecznik prezydenta Łodzi twierdził, stało się tak ponieważ dom kultury nie przynosił spodziewanych dochodów.Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 1996 roku.Laureat nagrody Towarzystwa Kultury Teatralnej za osiągnięcia w dziedzinie „prasa popularyzatorem teatru”. Powieść Fryne hetera była nominowana do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego.