Trials & Tribulations – problematyka i wyzwania stojące przed wymiarem sprawiedliwości we współczesnej Japonii

Życie nie jest grą – nie pomoże ci nawet najbardziej błyskotliwy adwokat w niebieskim garniturze, jeśli skład sędziowski siedzi w kieszeni rządu, a stróże prawa wymuszają na tobie przyznanie się do winy. W kwadrans od rzekomego popełnienia przestępstwa…

11 – niedziela 10:00–10:50

sala: Azjatycka

prelegent: Dawid „Meffu” Gostkowski

Idolki ery Heisei

W tym roku nastąpiło ważne wydarzenie w japońskiej historii: koniec ery. Skłania to do podsumowań, zatem podejmiemy się wyjaśnienia ewolucji idolek względem tego, czym były w okresie Showa, które grupy czy dziewczyny były najpopularniejsze w ciągu tych trzech dekad, oraz jak zmienił się wpływ idolek na kulturę japońską.

11 – niedziela 11:00–12:50

sala: Azjatycka

prelegent: Marcin Mrzygłocki

Prezentacja o animacjach i kreskówkach

Jak sama nazwa wskazuję będę mówić o filmach animowanych i serialach. Przejdziemy przez krótką historię filmów rysunkowych, animacji 3D i innych. Postaram się przedstawić sensowną i praktyczną typologię oraz przeprowadzę z Wami dyskusję, czy przechodzimy renesans animacji czy może już nas ominęła? Tak samo jak powiem jak zacząć oglądać kreskówki.

11 – niedziela 13:00–13:50

sala: Azjatycka

prelegent: Łukasz „Tymon” Tymiński

Harry Potter – seria, która przeżyła?

Kiedy w 1997 roku ukazywał się pierwszy tom “Harry’ego Pottera”, nikt się nie spodziewał, że ta książka nieledwie zmieni świat. Kiedy dekadę później ukazywał się tom ostatni, nikt nie sądził, że potterowe dziedzictwo – jak ocenia część fanów – całkiem szybko rozmieni się na drobne: irytujące dopowiedzenia Rowling, nieudaną kontynuację książkową, niezbyt udane filmy z serii “Fantastyczne zwierzęta”. To samo spotkało autorkę. Dawniej kochana za świat, który nam dała, dziś bywa uważana za tego świata kulę u nogi. Ale jednak… ciągle o tym dyskutujemy! Omawiamy charaktery postaci, tłumaczymy luki w fabule, wiemy, kto należy do jakiego domu. A więc: co nam zostało z “Harry’ego Pottera”?

11 – niedziela 14:00–14:50

sala: Literacka 1

prelegent: Agnieszka Zygmunt

WARSZTATY: Czytamy Maladie Andrzeja Sapkowskiego

“Maladie” to jedno z najlepszych i najgłębszych polskich opowiadań nie tylko fantasy. Chciałbym spróbować z grupką ludzi, którzy będą ze sobą mieli tekst opowiadania AS-a czytać je zdanie po zdaniu i poddawać analizie. Nie będzie fajerwerków, ale będzie okazja przekonać się, jak ważne są w czytaniu (i pisaniu) detale, budowa zdania, zastosowanie kolorów. Polecam się młodym osobom, które myślą o pisaniu lub już coś skrobią, jak również tym, którzy są lepiej czytać, a szkoła tego nie uczy. Warto się uczyć od najlepszych i na najlepszych.

11 – niedziela 10:00–11:50

sala: Literacka 2

prelegent: Mirek Gołuński

Rowling vs Fandom, czyli jak zniszczyć kanon

Kto bardziej znęca się nad światem Harry’ego Pottera? Rowling, czy może fani serii? Przyjrzymy się bliżej tym wszystkim, dziwnym, niezrozumiałym zjawiskom, takim jak Dramione, stado córek Voldemorta, czy też (o zgrozo!) kanoniczna córka Voldemorta lub nietuzinkowe tweety Rowling, uzupełniające dobrze znany już fanom świat Harry’ego o nowe nonsensy.

11 – niedziela 12:00–12:50

sala: SF i popkultura

prelegent: Zosia Kabacińska

Kobiety w fantastyce

Czy w fantastyce mamy równouprawnienie? Co to jest “kobieca fantastyka” i czy jest potrzebna? Kobiety w literaturze fantastycznej jako czytelniczki, bohaterki, autorki – od poczatku XX wieku do dziś.
11 – niedziela 13:00–13:50

sala: SF i popkultura

prelegent: Natalia Godryk