Pewien tajemniczy autor Dengeki Bunko, czyli kilka słów o twórczości Kamachiego Kazumy

Kamachi Kazuma to autor-legenda wśród autorów light novel. Przede wszystkim legendarna jest prędkość z jaką pisze nowe light novel – zwykle jedna na miesiąc. W tym samym czasie pisze takżę dalszą fabułę do swoich kilku mang, web novel i gier. Nadzwyczajne jest to że w tym wszystkim jego kolejne książki wcale nie są przez to mniej interesujące. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o twórcy serii takich jak Toaru Majutsu no Index czy HEAVY OBJECT to zapraszam na ten panel.

10 – sobota 10:00–11:50

sala: Azjatycka Bartłomiej

prelegent: „Otoshigami” Rowiński

 

Wielkie roboty w japońskim komiksie i animacji na przestrzeni dziejów

Od pojazdów policyjnych do niszczycieli światów, mechy sprawują się świetnie w każdej sytuacji. Czy to kosmiczni naziści, czy to wielcy przedwieczni, pokonasz nimi wszystko. Porzuć więc czołgi, bombowce, torpedowce i przygotuj się na przyszłość.

10 – sobota 12:00–14:50

sala: Azjatycka

prelegent: Natan Jan Tuliński, Jakub Słowik

 

Jak przeżyć japońskie konwenty na przykładzie Comiketu i innych

Comiket – o tym wydarzeniu większości miłośników mangi i anime wspominać nie trzeba. Kilka dni targów doujinów na których można spotkać znanych ilustratorów, ludzi z branży i dorwać unikalne gadżety. Wielkie wydarzenie wymaga jednak przygotowań i odpowiedniego planowania by dostać dokładnie to czego chcemy. My już przeżyliśmy to szaleństwo i zamierzamy podzielić się wrażeniami, doświadczeniami i zdjęciami. Przede wszystkim postaramy się jednak przekazać jak w takim tłoku przeżyć i jak się przygotować. Poza tym podzielimy się wrażeniami z mniejszych imprez, takich jak Comitia, Comic1 oraz Character1, które mimo mniejszej skali potrafią także być przytłaczające dla nieprzygotowanej osoby.

10 – sobota 15:00–16:50

sala: Azjatycka

prelegent: Bartłomiej „Otoshigami” Rowiński

Nowe Kawaii – hit czy kit?

Zapowiadano historyczny pierwszy numer, najlepszy magazyn mangowy, powrót legendy i wiele innych rzeczy. W mangonecie trochę zawirowało, było trochę kłótni, trochę banów. Teraz gdy kurz opadł i wyszło kilka numerów, warto podsumować jak nowe Kawaii wypadło i samo w sobie i w porównaniu do swej poprzedniej iteracji.

10 – sobota 17:00–18:50

sala: Azjatycka

prelegent: Natan Jan Tuliński

Nie tylko Hiroshima – nietypowe sposoby wykorzystania energii atomowej

Inżynieria nuklearna, samoloty napędzane reaktorem nuklearnym? Brzmi szalono, ale jajogłowi wpadli na jeszcze dziwniejsze pomysły! Wpadnij, a uchylę rąbka tajemnicy!

10 – sobota 19:00–19:50

sala: Azjatycka

prelegent: Dawid „Meffu” Gostkowski

Ważne są tylko te mangi, których jeszcze nie znamy – przegląd serii niszowych

Jakość i popularność często nie idą w parze. I tak jak wiele popularnych dzieł nie reprezentuje sobą zbyt wysokiego poziomu, tak i wiele ciekawych dzieł, z tych czy innych powodów, nie sięga szerszego odbiorcy. Jeżeli więc szukasz do przeczytania czegoś wartego uwagi, ale łatwego do przeoczenia, przyjdź.

10 – sobota 20:00–20:50

sala: Azjatycka

prelegent: Natan Jan Tuliński

Perełki komiksowe

Chcesz poczytać jakiś komiks ,ale nie wiesz co czytać? Szukasz komiksu na start lub po prostu szukasz ciekawej serii? Wpadaj na panel a coś znajdziesz dla siebie. Gwarancja zadowolenia zapewniona.

10 – sobota 14:00–14:50

sala: Komiksowa

prelegent: Kacper „Kacyk” Sawicki

Fantastyka dla młodszych czytelników

O tym, czy fantastyka młodzieżowa powinna coś przekazywać lub czegoś unikać – a jeśli tak, to czego?

10 – sobota 11:00–11:50

Literacka 1

Agnieszka Zygmunt, Marta Kisiel, Rafał Kosik, Tomasz Samojlik,
moderator: Mikołaj Kowalewski

Homoseksualizm w średniowieczu, czyli jak jedna z wielu zakazanych praktyk stała się raptem herezją i przestępstwem

Pierwsi chrześcijanie nie byli opętani seksem. Spodziewali się rychłego powrotu Zbawiciela, więc, wiadomo, zaprzątały ich ważniejsze sprawy. Nie przyjęli bez zastrzeżeń starotestamentowych zakazów ani, co oczywiste, zwyczajów rzymskiego imperium. Jednakże ponieważ nadejście Nowej Jerozolimy się opóźniało, pokolenia teologów zaczęły mozolnie wypracowywać i rozbudowywać nową etykę seksualną, aż wreszcie stała się ona jednym z głównych kryteriów prawowierności. Pochwalali tylko jeden rodzaj seksualności: wstrzemięźliwy, godny i obliczony na prokreację seks małżeński w dniach do tego przeznaczonych. Wszelkie pozostałe przyjemności uważano za grzechy, łącznie z nadmierną miłością do własnej żony. Ale z czasem niektóre z tych grzechów stały się gorsze od innych, choć właściwie to, co robił Onan było tak złe w oczach Pana, że zesłał na niego śmierć. U schyłku średniowiecza śmiercią karano jednak homoseksualistów, a nie onanistów – i spróbujemy się wspólnie zastanowić, dlaczego tak się stało.

10 – sobota 13:00–13:50

sala: Literacka 1

prelegent: Anna Brzezińska

Zagadnienie zła w literaturze fantastycznej

Prelekcja na temat tytułowego Zła. Czy Zło w fantastyce jest Złem przez duże czy małe “Z”? Czy jest osobowe i posiada świadomość czy też jest niczym innym jak prawem natury? I przede wszystkim – czemu tak bardzo nas fascynuje? Marcin Podlewski, autor space operowego cyklu “Głębia” i cyklu fantasy “Księga Zepsucia” zaprasza, by razem z nim zanurzyć się w otchłań ZŁA…

10 – sobota 10:00–10:50

sala: Literacka 2

prelegent: Marcin Podlewski

Bogowie i życie Słowian

Witold Jabłoński omówi panteon słowiańskich bóstw, zrekonstruowany na podstawie badań polskich uczonych i różne aspekty bytowania naszych praprzodków. Jednocześnie będzie to promocja jego najnowszej książki “Dary bogów”.

10 – sobota 11:00–11:50

sala: Literacka 2

prelegent: Witold Jabłoński

Ochrona praw człowieka – casus Nihonu

Wielu z nas uczyło się na WoS w szkole o systemie ochrony praw człowieka na zachodzie. A jak ma się ta kwestia w Japonii?

10 – sobota 10:00–11:50

sala: Naukowa

prelegent: Dawid Gostkowski

Tylko nie w szczepionkę!

Jak działają szczepionki i czemu budzą tyle kontrowersji. Prelekcja wcale nie jest sponsorowana przez Big Pharmę!

10 – sobota 12:00–12:50

sala: Naukowa

prelegent: Katarzyna Laba

Upadki, rozkłady i przemiany Rzymu

Cesarstwo Rzymskie odgrywa istotną rolę w kulturze masowej. Posłużyło za inspirację dla archetypu cywilizacyjnie zaawansowanego imperium od Gondoru i Arnoru w Śródziemiu po Imperium w odległej przyszłości znanej z Warhammera 40 000. Szczególnie silnie wyobraźnię twórców i odbiorców ich dzieł pobudza zmierzch i rozpad Cesarstwa, który pociągnął za sobą kulturową, techniczną i ekonomiczną zapaść, przynosząc tak zwane wieki ciemne. Czy takie postrzeganie tego okresu jest wciąż zasadne? Jak te procesy i wydarzenia przedstawiała nauka akademicka? Co mówi dzisiaj o przyczynach rozpadu Cesarstwa Zachodniorzymskiego i charakterze przemian gospodarczych i społecznych, które mu towarzyszyły? Jak naukowcy oceniają znaczenie takich czynników jak migracje, zmiany klimatu i epidemie w historii późnego antyku? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w trakcie tej prelekcji.

10 – sobota 13:00–13:50

sala: Naukowa

prelegent: Aleksander Paradziński

Żyjemy na pizzy, deal with it!

Dobrze, skoro Ziemia jest płaska, to podsumujmy jak działa i dlaczego na płasko działa lepiej niż jako kula. Spróbujmy wspólnie zgłębić prawdę przez wielkie P i wysilmy wyobraźnię, aby zrozumieć jak model płaskiej Ziemi próbuje wyjaśnić obserwowalne zjawiska i na ile mu to wychodzi.

10 – sobota 14:00–14:50

sala: Naukowa

prelegent: Marta Magdalena Lasik

Ukryte wiadomości – od tatuażu i mleka do PING i kropek kwantowych

Sok z cytryny (lub mleko) i świeczka to zestaw, który większość z nas wykorzystywała do przygotowania i odczytania „tajnej wiadomości” w ramach dziecięcych zabaw. Ale przesyłać wiadomości w sposób niewidoczny dla niewtajemniczonych próbowali od starożytności szpiedzy, kochankowie czy więźniowie. Przyjdź i posłuchaj o metodach, które stosowano w tym celu dawniej i dziś.

10 – sobota 15:00–15:50

sala: Naukowa

prelegent: Katarzyna Zawada

Wiedza z pergaminu. Średniowieczne początki nauk humanistycznych

Wizja średniowiecza jako epoki niewiedzy i upadku wszelkiej nauki szczęśliwie odchodzi już do lamusa. Obecnie przypomniano i doceniono wiele osiągnięć naukowych tej epoki, między innymi okulary, czy zegary mechaniczne. Za to nadal średniowieczni intelektualiści i myśliciele pozostają w cieniu swoich poprzedników z antyku, czy robiących im „złą prasę” renesansowych humanistów. A to właśnie w średniowieczu powstały zasady nowoczesnego i stosowanego do dziś opracowywania książek i wydawania tekstów naukowych. Twórcy pierwszych encyklopedii, historii świata, europejscy prawnicy, to autorzy, których warto poznać.

10 – sobota 16:00–16:50

sala: Naukowa

prelegent: Antoni „Hihnt” Grabowski

Czarnobyl: co wydarzyło się w reaktorze numer cztery i dlaczego?

Ktoś kiedyś napisał w recenzji “Czarnobyla”, że ten serial “powinien być lekcją dla nas wszystkich, aby ta tragedia nigdy nie wydarzyła się naprawdę”. Można żartować z osób aż tak nieznających historii, ale tak naprawdę sami wiemy o energetyce jądrowej? Dla wielu ludzi, nawet tych pamiętających rok 1987 r. i legendarny płyn Lugola, katastrofa w Czarnobylu i ta 25 lat później, tysiące kilometrów dalej, to identyczne sytuacje, dowodzące, jak niebezpieczny i niemożliwy do opanowania jest proces rozszczepiania atomów. Ale czy Fukushima rzeczywiście była powtórką z Czarnobyla? Co doprowadziło do katastrof, jaki był ich przebieg i jakie miały efekty? I która z nich była groźniejsza? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, przyglądając im się, krok po kroku.

10 – sobota 17:00–17:50

sala: Naukowa

prelegent: Marta Magdalena Lasik

Afery kryminalne, które wstrząsnęły Krajem Nadwiślańskim

Rosyjski pisarz, Boris Akunin pisał, co prawda, że w XIX wieku zbrodnie popełniano i wykrywano ze smakiem tudzież elegancją, jednak realne przestępstwa były krwawe, okrutne i nie miały nic wspólnego z dobrymi obyczajami. Nagła śmierć aktorki z rąk kochanka, znany szewc mordujący żonę, martwi huzarzy w lupanarach – oto sprawy, z którymi musiała mierzyć się policja śledcza w Kraju Nadwiślańskim, na dodatek pod czujnym okiem prasy i opinii publicznej. Zapraszam na opowieść o tych ciekawych czasach.

10 – sobota 19:00–19:50

sala: Naukowa

prelegent: Ida Żmiejewska

Tajemny język magów i filozofów

Słowu już od zarania dziejów przypisywano stwórczą i magiczną moc. Filozofowie poszukiwali uniwersalnego języka, który idealnie oddałby naturę rzeczy. Tolkien tworzył języki elfów, w świecie „Ziemiomorza” Ursuli Le Guin władanie magią polegało na znajomości tajemnej mowy, a China Miéville w „Ambasadorii” sprawdzał tezę Wittgensteina (granice naszego języka są granicami naszego świata). Zapraszam do odbycia fascynującej podróży w poszukiwaniu mitu pierwotnego, prawdziwego języka.

10 – sobota 11:00–11:50

sala: SF i popkultura

prelegent: Marta Kładź-Kocot

Woda na sicie Anny Brzezińskiej – jak czytać i czemu to jest Wielka Literatura?

Anna Brzezińska wróciła do fantastyki powieścią niezwykłą, piękną, ale też niełatwą w czytaniu. Na prelekcji chciałbym się zastanowić, na czym polega niezwykłość tej konkretnej powieści i co się na nią składa. Zapraszam przede wszystkim tych, którzy czytali, bo będą nieuniknione “spoilery” (chyba że ktoś nie czytał, ale mu to zupełnie nie przeszkadza, za to chciałby dostać coć w rodzaju solucji do lektury). Na czym polega “przyjemność lektury” takich utworów jak “Woda na sicie” i dlaczego warto po nie sięgać? W trakcie pokażę, z kogo i czego pisarka czerpie wzory i w jaki sposób splata swoje lektury w Literaturę.

10 – sobota 12:00–12:50

sala: SF i popkultura

prelegent: Mirek Gołuński

Dexter is dead – i co teraz?

Wśród miłośników grozy i fantastyki znajdziemy wcale niemałe grono fanów Dextera Morgana i innych seryjnych zabójców. W trakcie prelekcji przedstawię galerię tych osobników spod ciemnej gwiazdy, pokuszę się także o sformułowanie powodów, dla których tak ich wielbimy. Rzecz jasna zapraszam nie tylko maniaków tematu, ale i osoby ciekawe Mrocznego Pasażera.

10 – sobota 13:00–13:50

sala: SF i popkultura

prelegent: Kazimierz Kyrcz Jr

 Jak powstają światy alternatywne

W jaki sposób rozgałęzia sie rzeczywistość? Jesli to wiesz – to gratulujemy. My nie umiemy. Potrafimy za to opowiedzieć w jaki sposób alternatywne linie rzeczywistości pojawiają się w literaturze i filmie – gdzie autorzy najchętniej grzebią, żeby stworzyć alternatywną historię. I jak. Przyjdź! Albo nie – cokolwiek zrobisz rzeczywistość się rozgałęzi

10 – sobota 16:00–17:50

sala: SF i popkultura

prelegenci: Michał Cholewa, Piotr W. Cholewa

Cienie Nowego Orleanu: voodoo, wampiry oraz woda z czosnkiem

Prelekcja poświęcona krwawym legendom Nowego Orleanu.

10 – sobota 18:00–18:50

sala: SF i popkultura

prelegent: Maciej Lewandowski