Etnobotanika w folklorze słowiańskim

Słowianie żyjąc wśród bujnej przyrody przypisywali jej elementom bardzo ważną rolę. Do dzisiejszego folkloru przeniknęło echo słowiańskiej mitologii, również w odniesieniu do roślin. To, co dziś nazywamy przesądami, niegdyś porzadkowało naszym przodkom życie i pomagało im przetrwać.

08 – czwartek 16:00–16:50

sala: Literacka 1 Anna

prelegent: Traut-Seliga

 

Wojna w średniowieczu i renesansie a anatomia potworów w fantasy

Jaka jest najlepsza broń oraz sposób walki z średniowiecza dla danej rasy fantasy patrząc na prawa anatomii. Będzie o wadach jakie idą z daną budową ciała oraz jak wykorzystać zalety do maksimum. Z dużą dozą pogardy przełamiemy kilka taboo tolkienowskiego fantasy oraz przedstawimy koncepcje niespotykane w fantastyce.

 

08 – czwartek 16:00–16:50

sala: SF i popkultura

prelegent: Adrian Niks

 

Gamedec, czyli świetlista wizja przyszłości

„ Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii.” Czy przyszłość, która jest opisana w Sadze o Gamedecu jest możliwa? A może możliwe są tylko antyutopijne scenariusze rozwoju ludzkości? A co jeżeli będziemy mogli tworzyć własne Wszechświaty i robić z nich biżuterię?

08 – czwartek 17:00–18:50

sala: Literacka 1

prelegent: Ewelina Wiechucka-Zgud

 

Fantastyczny seks i gdzie go znaleźć. Seksuologia w służbie fantastyki

Seksuologia w służbie fantastyki Zapraszamy na spotkanie poświęcone wprowadzeniu do seksuologii. Będziemy rozmawiać, czym jest seks, jak go rozumieć, definiować oraz w gdzie fantastyka na seksuologii może skorzystać. Obiecujemy, że będą przypisy.

08 – czwartek 19:00–19:50

sala: Literacka 1 Marta Tymińska,

prelegent: Agata Włodarczyk

Porady recenzenta wewnętrznego dla młodych pisarzy

Między tobą, przyszłym pisarzem/pisarką, a wydaniem książki stoi nie tylko wydawca, redaktor i korektor, ale i ktoś o kim mogłeś/-aś nawet nie słyszeć. Recenzent wewnętrzny ma w praktyce olbrzymi wpływ na to, czy książka zostanie wydana. Jego pozytywna opinia nie gwarantuje wydania, ale negatywna może je zaprzepaścić. Chcesz dowiedzieć się, jakie są częste błędy pisarzy? Co drażni recenzentów? Co jest ważne dla wydawnictwa?

08 – czwartek 19:00–19:50

sala: Literacka 2

prelegent: Maciej „Toudi” Pitala

 

 Wieczny krąg życia – sacrum i profanum w mitologiach ludów indoeuropejskich
Furby: zabawka, która wstrząsnęła robotyką
Federico II Svevo – Antychryst będący Zadziwieniem Świata

O życiu i czynach Fryderyka II Hohenstaufa, niezwykłego średniowiecznego króla: poligloty, ekscentryka, mecanasa nauki i sztuki. Od narodzin w namiocie postawionym pośrodku miasta, przez międzynarodowy dwór z haremem, eksperymenty “naukowe” o lekkim zabarwieniu religijnym (jakim językiem posługiwali się Adam i Ewa oraz inne interesujące zagadnienia zawsze na czasie) po sokolnictwo zgrabnie połączone z literaturą. A do tego kilka ekskomunik, krucjata, która potoczyła się zupełnie inaczej, niż zazwyczaj i niezwykły zamek, o którym nie wiadomo, dla jakich celów tak właściwie powstał.

08 – czwartek 20:00–20:50

sala: Literacka 2

prelegentŁAnna Traut-Seliga

 

Japonia w II wojnie światowej

Większość mieszkańców Europy coś tam słyszało o wojnie na Pacyfiku, kamikaze i zrzuceniu bomb atomowych, niektórzy może kojarzą jeszcze nazwę Nankin. Ale skąd w ogóle ten konflikt aliantów z Japonią? Dlaczego Kraj Wschodzącego Słońca sprzymierzył się z III Rzeszą, lecz zaatakował USA, a nie Rosję, w 1941 roku? Jaka ideologia stała za ekspansją niewielkiej Japonii w Azji i Oceanii? Na swojej prelekcji postaram się przybliżyć drogę Japonii do jej mocarstwowej pozycji w Azji, specyfikę imperialnej armii i marynarki, oraz ostateczny upadek wyspiarskiego kraju w huku dział i blasku bomb.

09 – piątek 13:00–14:50

sala: Azjatycka

prelegent: Joanna Katarzyna „Kenroh” Puchalska 

Japońskie kryzysy w realu i popkulturze

Japonia od lat zmaga się z szeregiem kryzysów – od gospodarczego i finansowego, po demograficzny i społeczny. Niski wskaźnik urodzeń, problemy rodzinne, hikikomori, liczne przypadki śmierci z przepracowania, samobójstwa… Do tego zmiany na rynku pracy, kwestie praw kobiet, przemoc w szkole… Nie jest wesoło, choć oczywiście społeczeństwo jakoś sobie radzi (ha, nawet zaraz będą mieć olimpiadę!). Niemniej jednak, problemów jest cała masa. Czy uda się je jakoś pokonać? W jaki sposób? I jak próbuje te wszystkie kwestie komentować popkultura? Czy w ogóle podejmuje tę tematykę? Oczywiście. Czy wprost? No nie zawsze, ale i takie przykłady się zdarzają. Co więcej, można się z nimi zapoznać także u nas, dzięki całej palecie tytułów podejmujących dojrzalszą, społeczną tematykę. Nawet kryzysowa Japonia może być szalenie ciekawa!

09 – piątek 16:00–17:50

sala: Azjatycka Katarzyna

prelegent: „Irienna” Żarnowska 

 

Idolki: z całego serca

Jednym z marzeń dziewczynek w Japonii jest obecnie zostanie idolką. Czym są zatem idolki, gdzie je można znaleźć i czy jest łatwo zostać jedną z nich? Jaką rolę odgrywają radość, optymizm, młodość i rozmowa w życiu idolek?

09 – piątek 20:00–20:50

sala: Azjatycka

prelegent: Marcin Mrzygłocki

 

Co tak NAPRAWDĘ podoba nam się w mangach i anime? Spojrzenie z perspektywy psychologii ewolucyjnej

Dlaczego dziewczyny mają wielkie oczy, długie włosy i nogi? Czy jest jakiś inny powód niż młody odbiorca, dla którego postaci są młode, a przynajmniej tak są rysowane i przedstawiane? Pamiętasz jakieś anime, gdzie bohaterka była brzydka jak noc? Zapraszam na prelekcję, gdzie spróbuję odpowiedzieć na te i inne pytania za pomocą psychologii ewolucyjnej i dorzucę od siebie własne przemyślenia na ten temat.

09 – piątek 21:00–21:50

sala: Azjatycka

prelegent: Ernest Kolek

 

Zvyrke – Od konceptu do wydania, czyli robimy komiks

Tworzenie storyboardów, dopracowanie historii i przelanie jej na strony komiksu. Porady dotyczące wstawiania dymków i dialogów, wyboru formatu, liczby stron oraz złożenia i wydrukowania gotowego dzieła. Coś w sam raz dla mniej lub bardziej początkujących komiksiarzy, którzy w końcu chcą się zabrać za swój komiks i nie rysować tylko do szuflady.

09 – piątek 17:00–17:50

sala: Komiksowa

 

Kolejne przygody w krainie koreańskiego komiksu

Manhwa – komiks koreański może być krzywdząco kojarzony z komiksem japońskim, a tak naprawdę reprezentuje zupełnie inny świat, estetykę i sposoby prowadzenia narracji. Podczas prezentacji przyjrzymy się historii komiksu w Korei Południowej, poznamy komiks z Korei Północnej (a przynajmniej jego nieliczne artefakty), a także zastanowimy się nad przyszłością, jaką oferują nam komiksy internetowe w takich pionierskich serwisach jak Naver, Lehzin czy Webtoon. Pokochajmy koreańskie komiksy tak, jak kochamy amerykańskie zeszyty, frankofońskie albumy czy japońską mangę! 🙂

09 – piątek 19:00–19:50

sala: Komiksowa

prelegent: Marta „Kodama” Tymińska

 

Zew Zajdla – po co to komu?

Zew Zajdla już po raz czwarty stawia przed fanami czytelnicze wyzwanie. Aby je spełnić, trzeba nie tylko przeczytać wszystkie nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla utwory, ale także wziąć udział w głosowaniu! Po co jednak to całe zamieszanie, o co w nim chodzi i jakie są ukryte intencje tej akcji – to pytania, na które postaram się jak najszczerzej odpowiedzieć. I bez przynudzania!

09 – piątek 16:00–16:50

sala: Literacka 1

prelegent: Jacek Falejczyk

 

Czytanie mitów: kobiety w mitach, prawdziwe historie

Kontynuacja kilkakrotnie wygłaszanej prelekcji o “Sądzie Parysa”. Tym razem spróbuję wniknąć pod powierzchnię opowieści o Tejrezjaszu, Penelopie, Helenie Trojańskiej. Wiem, że większość te opowieści zna, ale mało kto wie, co się za nimi naprawdę kryje. I jak w odkryciu tego “naprawdę” czasem pomaga fantastyka. Na zachętę: dlaczego Hera nie ucieszyła się z rozstrzygnięcia Tejrezjasz jej sporu z Zeusem o przyjemność w alkowie? Chociaż młodzieniec wskazał na nią….

09 – piątek 11:00–11:50

sala: Literacka 2

prelegent: Mirek Gołuński

 

Fiction podcasts: jak żyć, czego słuchać?

Podróże w daleką otchłań kosmosu? Stacje radiowe w miasteczkach gdzie nic nie jest takim, jak teoretycznie być powinno? A może pogaduszki z ulubioną panią psycholog? W ostatnich latach audio dramy przeżywają pełen rozkwit, wykorzystajmy to! Na tym panelu chciałabym zaprosić wszystkich do dzielenia się swoimi ulubionymi fiction podcasts oraz o tym jak zaczęliście ich słuchać. A zwłaszcza jeśli mają dostępne napisy

09 – piątek 12:00–12:50

sala: Literacka 2

prelegent: Małgorzata Ścibiorska

 

Odpowiedź Robertowi Stillerowi na pytanie: Lemie! Po co umarleś?

W “Lemie! Po co umarłeś?” Robert Stiller, prywatnie przyjaciel (albo “przyjaciel”) Lema dokonuje pobieżnej, porównawczej analizy jego biografii i twórczości, zestawiając je ze swoim życiem, dokonaniami i historią rodziny. Ponieważ i Lem, i Stiller nie żyją, nabiera to obecnie cech spotkania obu twórców w zaświatach. Po 13. latach od wydania książeczki Stillera, a 3. od śmierci autora, warto odnieść się do jej treści.

09 – piątek 13:00–13:50

sala: Literacka 2

prelegent: Mirosław P. Jabłoński

 

Inna historia fantastyki

Skąd wzięły się nazwy „science fiction” i „fantasy”? Czego dowiemy się o historii literatury fantastycznej, gdy spojrzymy nie tylko na same utwory, lecz także na sposób mówienia o nich? Podczas prelekcji poszukamy odpowiedzi na te pytania, koncentrując się na przypadku Wielkiej Brytanii i USA z XIX i początku XX wieku.

09 – piątek 14:00–14:50

sala: Literacka 2

prelegent: Staszek Krawczyk

 

Moralność apokaliptyczna a konstrukcja postaci w sadze wiedźmińskiej

Wojna: czas pogardy, miecza i topora. Konflikt zbrojny w Wiedźminie wpływa na każdego bohatera świata przedstawionego: na zachowanie, zwyczaje, sposób myślenia czy system moralny. Podczas prelekcji będzie omawiane zjawisko wojny w świecie Andrzeja Sapkowskiego oraz jego wpływ na poszczególnych bohaterów i grupy społeczne.

09 – piątek 15:00–15:50

sala: Literacka 2

prelegent: Andrzej Jamiołkowski

 

Spotkanie z Martą Kisiel

Spotkanie autorskie z Martą Kisiel, zeszłoroczną laureatką Nagrody im. Zajusza A. Zajdla, której powieści “Toń” i “Małe Licho i tajemnica Niebożątka” oraz opowiadanie “Pierwsze słowo” (ze zbioru “Pierwsze słowo”) mają szansę na tegoroczne statuetki. Autorka opowie o cieniach i blaskach pracy pisarza, o swoich planach pisarskich dla starszych i młodszych, o kondycji współczesnej fantastyki oraz o życiu pozaliterackim.

09 – piątek 16:00–16:50

sala: Literacka 2

prowadzi Aleksandra „Silaqui” Radziejewska

 

Śledczy w czasach popkultury. Obraz detektywa w powieściach kryminalnych i fantastycznych

Wrażliwiec z problemami? Alkoholik i związkofob? Czarodziej? A może zwykły człowiek postawiony w niezwykłej sytuacji?Podczas prelekcji, na podstawie wybranych przykładów z literatury światowej i polskiej, poszukamy odpowiedzi na pytania – kim są detektywi kreowani przez współczesnych pisarzy? Jakie cechy ich łączą, a jakie od siebie różnią? I jakie konwencje literackie zdają się być najbardziej popularne w świecie kryminału.

09 – piątek 17:00–17:50

sala: Literacka 2

prelegent: Ida Żmiejewska

 

Pisarz/pisarka na rynku wydawniczym

Pisarstwo jako kariera jest możliwe. Wymaga to jednak wiedzy o realiach rynku książki i planu, którego większość debiutantów nie ma. Do kogo słać swoją powieść? Jak często trzeba publikować? Jakie historie rynek preferuje? Co można zrobić, czy wspomóc sprzedaż swoich książek? Czy pisarz lub pisarka utrzymują się wyłącznie ze sprzedaży książek? Na te, i wiele innych pytań odpowie redaktor “Nowej Fantastyki” i szef projektu Storytel Original.

09 – piątek 18:00–18:50

sala: Literacka 2

prelegent: Marcin Zwierzchowski

 

WARSZTATY: Jak pisać o emocjach?

Emocje przeżywane przez bohaterów są nieodłącznym składnikiem prozy – i wzbudzania emocji w czytelniku. Jakich środków powinien użyć pisarz, żeby wyrażać gniew, radość, lęk albo smutek? Jakie techniki stosować, a jakich unikać?

09 – piątek 20:00–21:50

sala: Literacka 2

prelegent: Marta Kładź-Kocot

 

Technoutopia i jej kontestatorzy

Rosnąca w tempie wykładniczym moc obliczeniowa komputerów, stabilny w długim okresie – pomimo kryzysowych zawirowań – światowy wzrost gospodarczy, oraz tzw. długi pokój, czyli siedemdziesiąt lat bez globalnego konfliktu militarnego… to wszystko, zdaniem niektórych futurystów i transhumanistów, wieszczy nadchodzącą technoutopię. W ciągu kilkudziesięciu lat świat zmieni się nie do poznania: praca przestaje być koniecznością, państwo zapewnia każdemu podstawowy gwarantowany dochód i dach nad głową, zażegnamy ekologiczne kryzysy i zaczniemy kontrolować pogodę, zbudujemy kosmiczne kolonie, medycyna znacząco przedłuża ludzkie życie lub nawet nas unieśmiertelni… W tej prelekcji postaram się nakreślić, z perspektywy ekonomicznego sceptyka, co może jednak pójść nie tak. Opowiem o przepaści między tym, co jest technologicznie możliwe, a tym, co jest prawnie i społecznie dopuszczalne; o zaburzających innowacjach zmieniających równowagę sił między społeczeństwem, korporacjami i rządami; o wzajemnym oddziaływaniu nierówności społeczno-ekonomicznych i postępu technologicznego; czy wreszcie, jaką rolę mogą odegrać coraz liczniejsi kontestatorzy, którzy w imię “wyższych wartości” chcieliby spowolnić albo nawet zatrzymać rozwój cywilizacyjny.

09 – piątek 11:00–11:50

sala: Naukowa

prelegent: Bartłomiej Dzik

 

Porozmawiajmy o niebinarności

Czym jest płeć? Jak się kształtuje? Ile jest płci w przyrodzie – dwie, siedem, dziesieć, sto? Ile jest rodzajów płci? Czym jest transseksualizm, a czym niebinarność? I jaki to ma wpływ na orientację seksualną? Jak wyglada obecny stan badań nad tymi zagadnieniami? Porozmawiajmy o tym, o czym nie uczono nas w szkole.

09 – piątek 12:00–12:50

sala: Naukowa

prelegent: Natalia Godryk

 

Odmęty ludzkiej psyche

Zapraszam w podróż po najbardziej fascynujących zaburzeniach psychicznych i neurologicznych nękających ludzkie umysły, z których wiele stało się inspiracją dla legend o demonicznych istotach czy nadprzyrodzonych zjawiskach. Czy wśród nas są ludzie pozbawieni samoświadomości? Czy można kontrolować cudze myśli? Czy słowiańska zmora jest kosmitką? Na te i inne pytania odpowiem podczas prelekcji.

09 – piątek 13:00–14:50

sala: Naukowa

prelegent: Radosław Wartacz

 

Ziemia jest kulą – czy aby na pewno?

W życiu jest niewiele pewnych rzeczy – śmierć, podatki, fakt, że Ziemia jest kulą. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tym ostatnim, zapraszamy na zestawienie najlepszych “dowodów” na to, że nasza planeta jest jednak płaska.

09 – piątek 15:00–15:50

sala: Naukowa

prelegenci: Joanna Król, Kamil Król

 

Czym jest gender gap? O lukach płacowych okiem ekonomisty

Kobiety przeciętnie zarabiają mniej od mężczyzn. W Polsce różnica wynagrodzeń wynosi około 20%. W jakiej mierze niższe zarobki kobiet są efektem ich życiowych wyborów dotyczacych edukacji, życia rodzinnego oraz kariery zawodowej? Czy niższe wynagrodzenia kobiet dowodzą dyskryminacji na rynku pracy? Jak wysoka jest luka płacowa (gender gap) w Polsce w porównaniu do innych państw? Gender gap jest jednym ze zjawisk ekonomicznych wzbudzających największe kontrowersje w debacie publicznej. Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na ten temat, poznać fakty oraz odrzucić mity to na Polconie nie bedzie lepszej okazji.

09 – piątek 16:00–16:50

sala: Naukowa

prelegent: Marcin Wroński

 

Czy nierówności są niebezpieczne?

Po rozpoczęciu kryzysu finansowego rosnące nierówności społecznoekonomiczne stały się jednym z głównych tematów debaty publicznej oraz najważniejszych przedmiotów badań ekonomistów. Jak bardzo nierówności wzrosły przez kilka ostatnich dekad? Co było przyczyną ich wzrostu? Jakie ma on konsekwencje? Czy rosnące nierówności mogą być niebezpieczne? Jeśli tak, to co można zrobić by powstrzymać ich wzrost? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na powyższe pytania, lub zadać własne serdecznie zapraszam na prelekcję!

09 – piątek 17:00–18:50

sala: Naukowa

prelegent: Marcin Wroński

 

Na marginesie historii: koty, ślimaki i króliki ludojady

Prelekcja o dziwnych rzeczach jakie można znaleźć na marginesach średniowiecznych ksiąg.

09 – piątek 19:00–19:50

sala: Naukowa

prelegent: Maciej Lewandowski

 

Programy kosmiczne i polityka kosmiczna: historia, fantastyka i rzeczywistość

Chciałabym Państwu przybliżyć organizację i zadania Polskiej Agencji Kosmicznej, jej miejsce w polskiej i europejskiej polityce kosmicznej oraz środowisko prawne w jakim funkcjonuje. Nie można przy tym pominąć podstawowych aktów prawnych i przepisów, które tworzą polski sektor kosmiczny. Chciałabym również zwrócić uwagę na organizacje misji kosmicznych, oczywiście w ujęciu prawnym, co implikuje poruszenie takich tematów jak zakres odpowiedzialności poszczególnych aktorów misji kosmicznych oraz ich ubezpieczenie.

09 – piątek 20:00–20:50

sala: Naukowa

prelegent: Hanna Tylutka

Borsuki w popkulturze

Badger, Badger, Badger, mushroom mushroom. Każdy zna starego poczciwego borsuka. Jednak ile o nich wiemy? Jak do nich podchodzono kiedyś? I jak przedstawia się je dzisiaj? Czy są jeszcze jakieś inne borsuki? Gdzie znajdziemy borsuki w popkulturze? To są pytania, na które postaram się wam odpowiedzieć w tej właśnie prelekcji. Badger Badger Badger oh, it’s a snake!

09 – piątek 11:00–11:50

sala: SF i popkultura

preleget: Łukasz Tymiński

Co robią groznawcy?

Groznawstwo to stosunkowo młody (bo zaledwie trzydziestoletni) dział humanistyki zajmujący się grami cyfrowymi i analogowymi. Ta humanistyczna refleksja nad grami z jednej strony budzi ogromne zainteresowanie wśród osób studiujących, a jednocześnie potrafi bardzo frustrować fanów gier i dziennikarzy branżowych. W czasie tej godziny zrobimy sobie ekspresowy spacer po historii groznawstwa, poznamy metodologie oraz trendy i tendencje. Dowiemy się też, jak można zostać groznawcą i czy trzeba dużo grać.

09 – piątek 12:00–12:50

sala: SF i popkultura

prelegent: Marta „Kodama” Tymińska

Kim jest Trzynasta Doktor?

11 seria Doctor Who wielu zostawiła z poczuciem niedosytu. Jednak wbrew przypuszczeniom panikarzy sama postać Trzynastej Doktor nie rozczarowała. Porozmawiajmy więc o pierwszym żeńskim wcieleniu Doktora, nowej epoce w dziejach serialu i naszych nadziejach na przyszłość – skupiając się na postaci Trzynastej.

09 – piątek 13:00–13:50

sala: SF i popkultura

prelegent: Magdalena „Lierre” Stonawska, Loë Fjorsigviss

 

Neo zapadł w sen? Matrix 20 lat po premierze

Matrix – film z 1999 roku zyskał status dzieła kultowego nie znikając jeszcze z ekranów kin. Kolejne części Matrix: reaktywacja (2003) i Matrix: rewolucje (2003) podzieliły jednak widownię na całym świecie. Kolejne filmy nawet w części nie powtórzyły sukcesu produkcji o wojnie ludzkości z maszynami. Czy jednak dziś Matrix nadal jest tak oryginalny i ważny jak wydawał się prawie dwie dekady temu? Czy jest dzisiaj oglądany? Zastanowimy się nad inspiracjami i genezą filmu, koncepcją trylogii jako rozwinięcia samodzielnej historii Neo i przypomnimy sobie te elementy, które kopiowano potem chętnie w innych produkcjach.

09 – piątek 14:00–14:50

sala: SF i popkultura

prelegenci: Edyta Pętkowska-Grabowska, Antoni „Hihnt” Grabowski

 

Smok w architekturze

Mityczna, skrzydlata bestia, przez stulecia utożsamiana z Szatanem i lokowana na obrazach czy w rzeźbie zazwyczaj pod butem któregoś ze świętych, ponad stulecie temu ostatecznie zerwała okowy i wyfrunęła na swobodny przestwór. Nie znaczy to jednak, że dopiero wtedy wyrwała się z cienia kościołów i galerii sztuki. W przestrzeni publicznej była obecna już wcześniej. Na prelekcji pokażę najciekawsze, najbardziej spektakularne ze starszych wyobrażeń oraz wizerunki nowsze, z gmachów użyteczności publicznej i kamienic, z fasad i wnętrza klatek schodowych. Nie obejdzie się też bez krótkiej wyprawy na Wschód, gdzie smoki traktowano ze znacznie większą kurtuazją niż w Europie.

09 – piątek 15:00–15:50

sala: SF i popkultura

prelegent: Jarosław „Jale” Loretz

Prawda i fikcja Planety Małp

Szelmy! – krzyknął zdyszany pan Zagłoba – bodaj was zabito! To śmiejecie się widząc katolika w opresji od monstrów afrykańskich? Co w najnowszej trylogii Planety Małp jest prawdą, a co prawdą ekranu? Czy małpy myślą, knują, rozmawiają i toczą wojny? Czy NATO powinno wkroczyć do Trapezfiku? Na filmowo-prymatologiczną prelekcję zaprasza Maciej “Górczas” Górczyński, fantasta, fandomita, a na co dzień opiekun małp i lemurów w ogrodzie zoologicznym.

09 – piątek 16:00–16:50

sala: SF i popkultura

prelegent: Maciej Górczyński

 

Świnki morskie w kulturze i popkulturze

Anglicy wracający z Nowego Świata przywozili i prezentowali Elżbiecie I niezwykłe skarby, jakie tam znaleźli, jak ziemniaki, kukurydzę, pomalowanych ludzi oraz duże gulgoczące kury z wiszącym z dzioba skórnym farfoclem. Pewnego razu przywieźli małe, szare, puchate zwierzątko bez ogonka, za to z dużą głową i wielkimi, czarnymi oczami. Mowa oczywiście o śwince morskiej. Podobno królowa przyjęła podarek i oświadczyła, że będzie to „królewskie zwierzątko do towarzystwa”. Kariera świnki w europejskiej kulturze i popkulturze dopiero się zaczynała. Możemy ją znaleźć nie tylko w podręcznikach i atlasach przyrodniczych, ale też w malarstwie, literaturze, obecnie również w filmie. Słitaśnie i futrzasto lub hipciowato.

09 – piątek 17:00–17:50

sala: SF i popkultura

prelegent: Artur Olchowy

 

SMOKI FANDOMU

No cóż… Najpierw było jajo. Potem dłuuugo, długo nic, aż się coś wykluło. Po ośmiu latach działalności w Fandomie i po wypiciu jakiejś mocno podejrzanej czerwonej mikstury zostajemy SMOCZKiem! A potem to już z górki. Kolejne lata mijają, rośniemy w siłę, doświadczenie i działamy dalej oraz … no tak, ZASŁUGI. Po dzieścięciu latach pasowani jesteśmy mieczem i honorowym tytułem SMOKA FANDOMU. Z roku na rok Smocze stadko nam rośnie, upamiętniając Tych co odeszli i już śpią sobie na złocie. Wielki Smok i Smok kanclerz zapraszają nowych smoczych rekrutów……….

09 – piątek 20:00–21:50

sala:SF i popkultura